Türkiye Şehitlerini Anıyor

Türkiye Şehitlerini Anıyor

Türkiye Şehitlerini Anıyor…

2

Tarih boyunca zaferlere koşan, bulunduğu her yere uygarlık izleri bırakan, bağımsızlığı, özgürlüğü ve şerefi için canını ortaya koymaktan asla çekinmeyen ve bağrından Mustafa Kemal Atatürk gibi bir lideri çıkaran aziz milletimiz; vatanın birlik ve beraberliği uğrunda yurdumuzun ve dünyanın dört bir köşesinde yüz binlerce evladını şehit vermiştir. Vatan topraklarını kanlarıyla sulayan şehitlerimiz, varlığımızın en büyük teminatıdır. Hakları asla ödenemez ve her ne yaparsak yapalım bu emsalsiz hizmete bir bedel biçilemez.

Bugün toprağın altında ebedi istirahatgâhlarında kutsal vatan nöbetlerini saygıyla tutmaya devam eden aziz şehitlerimizin üstün cesaret ve fedakârlıklarını anmak, hatıralarını yaşatmak, olağanüstü kahramanlıklarını gelecek nesillere de aktarmak, geçmişle gelecek arasında bir köprü kurabilmek ve aileleri ile olan bağları daha da sağlamlaştırmak amacıyla Genelkurmay Başkanlığı tarafından “Türkiye Şehitlerini Anıyor” projesi adı altında “Şehitleri Anma Etkinliği” başlatıldı.

Resmi kayıtların, Kırım Savaşı’ndan başlaması nedeniyle Kırım Savaşı’ndan günümüze kadar kaybettiğimiz şehitlerimizin hayatta olan yakınları (her hafta başka bir şehit ailesi olmak üzere) İstanbul Harbiye Askerî Müzesi ziyaretçilerinin de hazır bulunacağı coşkulu bir kalabalıkla her hafta çarşamba günü saat 16.00’da farklı bir şehidimizin anılmasıyla sürdürülecektir.

Bu çerçevede TSK Mehmetçik Vakfının Mütevelli Heyeti tarafından 12 Şubat 2015 gün ve 2015/1 nolu kararı ile Vakıf bünyesinde “Şehit/Malul Yakınları İrtibat Müdürlüğü” kuruldu. Söz konusu Müdürlük, Kırım Harbinden günümüze kadar kaybettiğimiz şehitlerimizin (erbaş/erlerin) yeniden gün ışığına çıkmasına yardımcı olacaktır.

İlk tören 18 Mart Şehitleri Anma Gününde yapıldı

“Şehitleri Anma Etkinliği” için ilk tören Çanakkale Zaferlerinin 100’üncü yıl dönümü olan 18 Mart 2015 günü İstanbul Harbiye Askerî Müzesi’nde yapıldı. TSK Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü E. Tümgeneral A. Tamer Büyükkantarcıoğlu’nun da katıldığı törende ilk olarak 57’nci Piyade Alay Komutanı Yarbay Hüseyin Avni Bey anıldı.

Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında yapılan tören, sancağın yerini alması ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na TSK ve şehit yakınlarının çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Program kapsamında, her hafta bir şehidin yakınlarıyla birlikte ağırlanacağı, hatırlanacağı ve tanıtılacağı kaydedilerek bu törenlerde bazen bir şehit bir komutanın bazen bir şehit erin anılacağı ve şehitlerin Allah katında aynı mertebede olduğu kaydedildi.

57’nci Piyade Alay Komutanı Yarbay Hüseyin Avni Bey’in torunu Hüseyin Naci Bintuğ Arıburun’un duygulu anlar yaşadığı törende “Onur Kütüğü”ne Hüseyin Avni Bey’in künyesi bizzat torunu Arıburun tarafından çakıldı. Törende ayrıca Arıburun’a, “Onur Belgesi, Anı Objesi ve Şehit Ecdat Anısı Rozeti” takdim edildi.

25 Mart’ta yapılacak ikinci törende ise Balıkesir Edremit Tahtakuşlar nüfusuna kayıtlı ve Birinci Dünya Savaşı Çanakkale Cephesinde şehit düşen Şehit Er Salmanoğullarından Rıza anılacak. Şehit Er Rıza’nın torunu Sinan Kahyaoğlu’na onur belgesi ve rozet takdim edilecek.

Bu gönderiyi paylaş